Кафедра порівняльного і європейського права

Кафедра порівняльного і європейського права

Історія кафедри

Створена 1 липня 2003 року внаслідок реорганізації кафедри порівняльного правознавства, що функціонувала в інституті з 1992 року (завідувачі – професори П.Ф.Мартиненко, В.К.Забігайло).

На сьогодні науковий потенціал кафедри становлять 9 штатних науково-педагогічних працівників, із них: 3 професори (І.Г.Білас, К.В.Смирнова, О.М.Шпакович), 6 доцентів (І.В.Влялько, О.В.Гончарук, О.М.Лисенко, В.В. Попко, О.В. Святун, А.Л.Федорова). Окрім того, до роботи кафедри активно долучаються співробітники науково-дослідної частини ІМВ канд. юрид. наук, науковий співробітник Березовська І.А., канд. юрид. наук, молодший науковий співробітник Калініна О.М.

Створення кафедри порівняльного і європейського права було передусім пов’язане зі стратегічним курсом України на інтеграцію в Європейський Союз і об’єктивною потребою в підготовці відповідних кадрів для роботи у цій сфері зовнішньої політики нашої держави. Кафедра стала першим в Україні осередком європейського права та справжнім центром підготовки молодих науковців. У 1997 році інститут виграв конкурс і вперше в Україні став координатором проекту програми ТЕМПУС – ТАСІС «Підготовка спеціалістів у галузі європейських досліджень». У ході виконання цього проекту на базі інституту за сприяння міжнародного фонду «Відродження» було створено Центр європейських студій, в якому відкрито магістратуру за спеціальностями «Європейська політика», «Європейське право», «Європейська економіка і інтеграція» та Літню школу європейських досліджень. На відділенні міжнародного права здійснюється спеціалізація студентів з європейського права.

У 1999 році в рамках угоди між Київським національним університетом імені Тараса Шевченка і Університетом Париж - 2 (Пантеон-Асса) на відділенні впроваджено навчальну програму Університету Париж – 2 з французького та європейського права для студентів IV та V курсів, за результатами виконання якої вперше в Україні 17 випускників Інституту міжнародних відносин отримали магістерські дипломи Університету Париж – 2 та Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Одночасно інститут разом з Львівським національним університетом імені Івана Франка та кількома зарубіжними університетами бере участь у реалізації проекту програми ТЕМПУС «Європейське право в університетах України».

Викладання дисциплін та участь у означених міжнародних освітніх програмах забезпечувалося науково-педагогічними працівниками двох кафедр – міжнародного права (завідувач – доцент В.І. Муравйов) та порівняльного правознавства (завідувач – професор В.К. Забігайло), що створювало певні незручності щодо координації навчально-методичної і навчально-організаційної роботи. У цьому зв’язку та з огляду на об’єктивні потреби продовження освітньо-професійної підготовки фахівців за спеціалізацією «європейське право» кафедра порівняльного права була реорганізована і переіменована на кафедру порівняльного і європейського права.

Основні сфери дослідження кафедри: порівняльне право, право Європейського Союзу, право Ради Європи.

З 2003 по 2018 роки кафедру очолював провідний український вчений - доктор юрид. наук, професор Віктор Іванович Муравйов. Впродовж 15 років керівництва кафедрою ним закладено основи української школи європейського права, а кафедра стала провідним центром формування та розвитку науки європейського права в Україні. Колишні студенти професора Муравйова успішно захистили кандидатські дисертації в сфері європейського права й розпочали науково-викладацьку роботу на кафедрі. В результаті їх діяльності було розроблено та вперше в Україні апробовано ряд навчальних дисциплін з європейського права.

З 8 листопада 2019 року кафедру очолює проф. Білас І.Г.

У той же час кафедрою продовжуються традиції фахового викладання порівняльного правознавства, закладені професорами П.Ф.Мартиненком та В.К.Забігайлом. Завдяки зусиллям проф. Біласа І.Г., доц. Лисенко О.М. та доц. Гончарук О.В. навчальні програми з порівняльних дисциплін відображають останні здобутки науки порівняльного правознавства.

Злагоджену повсякденну роботу колективу забезпечує незмінний лаборант кафедри Сєрова Олена Леонідівна.

11 вересня 2019 року на засіданні кафедри порівняльного і європейського права було затверджено Програму розвитку Кафедри на 2019-2024 рр.

За наступними посиланнями можна ознайомитись із відеопрезентацією та презентацією результатів роботи викладачів Кафедри зі студентами у віддаленому доступі під час карантину, пов'язаного з пандемією COVID-19. 

Контакти

Зав. кафедри Білас Іван Григорович, Заслужений юрист України, доктор юридичних наук, доктор історичних наук, професор, гвардії генерал-полковник у відставці, кавалер ордена «За мужність» І-го ступеня

Контактні телефони: 380(44) 481-45-15

Факс: 380(44) 481-45-14

Електронна адреса: kafedra308@ukr.net