Міжнародні наукові зв’язки

Міжнародні наукові зв’язки

Одним з напрямків підготовки висококваліфікованих фахівців з європейського права є широке міжнародне співробітництво. З цією метою кафедра вже налагодила та підтримує контакти в навчальних і наукових сферах з польськими (Вроцлавським Університетом, Зеленогурським, Познаньським, Університетом м.Белосток), литовськими (Університетом Kazimieras Simonavičius University), італійськими (Туринським Університетом), німецькими (Університетом Кр. Альбрехта (м.Кіль), Регенсбурзьким Університетом), чеськими (Університетом ім. Масарика) університетами.

Особлива увага співробітників кафедри спрямована на розвиток міжнародного співробітництва у рамках проектів з подвійних дипломів, активізації зарубіжних публікацій та стажування в провідних наукових і навчальних закладах світу. У цьому напрямку викладачі кафедри активно співпрацюють з відділом міжнародних зв’язків Інституту.

Участь у міжнародних конференціях, семінарах, круглих столах – невід’ємна частина науково-дослідної роботи кафедри. Так, починаючи з 2009 р. більшість викладачів бере активну участь у щорічній  міжнародній науковій конференції   «Компаративістські читання», що вплинуло на відкриття окремого напряму (секції) «Порівняльний вимір європейського права». Професор Муравйов В.І. та доцент Лисенко О.М. взяли участь у 13-ому Міжнародному конгресі з європейського і порівняльного конституційного права (Німеччина, м. Регенсбург, 1-2 липня 2011 р.). Доповіді були опубліковані у спільному збірнику тез та статей: «Захист прав особи у конституційно та міжнародно-правовому аспекті у Німеччині, Україні і Польщі». Доценти кафедри Лисенко О.М., Святун О.В.,  Смирнова К.В.,  Федорова А.Л. взяли участь у Міжнародній конференції  «Вплив міжнародних стандартів на розвиток демократії та захисту прав людини» (Сейм Республіки Польща, м. Варшава, 22-23 квітня 2012 року), а також у Міжнародній конференції «Універсальні та регіональні виміри захисту прав людини. Нові виклики – Нові вирішення», Сейм Республіки Польща, Варшава, 22 – 23 квітня 2013 р.). Проф. Смирнова К.В. взяла участь у Міжнародному правовому конгресі, що відбувся  17-19 жовтня 2016 р. у м. Стамбул (Туреччина). Проф. Шпакович О.М. взяла участь у XVII Міжнародній науковій конференції "Development of legal regulation in  East Europe: experience of Poland and Ukraine": Conference Proceedings, що відбулася 27-28 січня 2017 р. у м. Sandomierz (Poland).

У квітні 2017 р. кафедрою було організовано міжнародну науково-практичну конференцію «Європеїзація» правопорядків третіх країн – імплементація Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом» за підтримки Проекту ЄС «Підтримка впровадження Угоди про асоціацію між Україною та ЄС».

Окремим напрямком діяльності викладачів кафедри є позааудиторна робота зі студентами, зокрема, підготовка студентів до участі у конкурсах, організація освітніх наукових поїздок, спортивне дозвілля тощо.

Викладачі кафедри організували та підготували команду студентів спеціалізації «Європейське право» для участі у Першому всесвітньому конкурсі судового процесу з прав людини в Південній Африці в університеті Преторії (World Human Rights Moot Court Competition). Команда у складі Тетяни Яценко та Юлії Крук під керівництвом доцента кафедри А.Л. Федорової здобула перемогу у фінальному турі змагання (визначалися переможці у кожному регіоні відповідно до системи ООН). Фінал відбувся 10 грудня 2009 року в Університеті Преторії за підтримки Управління Верховного Комісара ООН з прав людини. Для участі у фіналі команда успішно пройшла письмовий відбірковий тур конкурсу. Конкурс було присвячено 61-річниці Загальної декларації прав людини та проведено уперше у світі. Таким чином, Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка та його представники були записані першими переможцями всесвітнього конкурсу судового моделювання з прав людини.

Кафедра організувала та підготувала команду студентів спеціалізації  «Європейське право» для участі у Другому Міжнародному правничому конкурсі ім. В. М. Корецького (Volodymyr Koretsky International Law Competition), що відбувся у грудні 2010 року. Команда посіла 2 місце. Капітана команди Інституту міжнародних відносин Євгена Попка було визнано найкращим промовцем Конкурсу та нагороджено спеціальним дипломом. У ІІІ Міжнародному правничому конкурсі ім. В. М. Корецького 2011р. команда ІМВ здобула перемогу (І місце у фіналі). Тренувала команду доцент кафедри А.Л. Федорова. Команда студентів ІМВ за участю Веселовського Б.А. посіла ІІІ місце у І Всеукраїнських дебатах з трудового права (м. Вінниця, 25 листопада 2017 року). Тренером команди була доц. Федорова А.Л.  Студент студент ІІІ курсу ОР «бакалавр» Липкан Дмитро взяв участь у І Всеукраїнських судових змаганнях з права Європейського Союзу/І National Moot Court Competition on EU Law (21 вересня 2018 року, Київ), що проводився в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Ініціатором та основним організатором проведення цього конкурсу виступила проф. Смирнова К.В.

У квітні 2013 року в супроводі викладача кафедри доц. Влялька І.В. група студентів (15 чол.) Інституту міжнародних відносин відвідала Федеративну Республіку Німеччина (м. Берлін, м. Кіль, м. Гамбург) з освітньою поїздкою, що фінансувалася Німецькою службою академічних обмінів (DAAD), посередницькою організацією освітньої, наукової та зовнішньої культурної політики, а також розвитку співпраці у сфері вищої освіти. Метою поїздки було налагодження міжнародного співробітництва між Інститутом міжнародних відносин та німецькими вищими навчальними закладами. Зокрема, студенти поспілкувалися з викладачами та студентами таких провідних німецьких університетів, як: Вільний університет Берліна, Кільський університет імені Крістіана Альбрехта, Гамбурзький університет та Школа права імені Буцеріуса.

У серпні 2013 та 2014 року відбувалися семінари обміну між німецькими та українськими студентами (м. Берлін, Німеччина) за програмою Ost-West Netzwerk. У якості куратора студентів супроводжувала доцент кафедри Лисенко О.М.

14 листопада 2014 року між Київським інститутом міжнародних відносин та паризьким університетом «Парі-Північ» укладена угода, яка передбачає обмін студентами та викладачами, написання спільних підручників, монографій та статей з метою опублікування у Франції та в Україні. Також в рамках угоди передбачено направлення трьох студентів спеціалізації «європейське право» на навчання та одного викладача кафедри порівняльного і європейського права на стажування щороку.

У грудні 2014 року студенти 6 курсу спеціалізації «європейське право» Шевчук Олександр та Смешко Михайло були направлені з метою стажування та участі у конференції з правових питань асоціації України з Європейським Союзом до Кільського університету (місто Кіль, Німеччина). Програма стажування передбачає підготовку доповіді на конференцію та відвідування лекцій викладачів Кільського університету.

У 2018 р. кафедра організувала проведення першого Всеукраїнського студентського конкурсу з права ЄС (National Moot Court Competition).

Кафедра порівняльного і європейського права проводить активну співпрацю з представниками офісу Ради Європи в Україні та Делегацією Європейського Союзу в Україні, організовуються на постійній основі навчально-наукові спільні заходи. Організовуються та проводяться відкриті лекції (майстер-класи) та case studies.

Кафедрою порівняльного і європейського права організовано проходження студентами ІІ курсу магістратури «Міжнародне право» дистанційного курсу «Вступ до Європейської конвенції з прав людини» у рамках Програми Ради Європи HELP (Human rights Education for Legal Professionals), яка представляє відкриту інтернет платформу, що дозволяє суддям, адвокатам, прокурорам, національним освітнім установам застосовувати розроблені Радою Європи матеріали і  навчальні курси для професійної підготовки юристів. Було організовано вручення студентам відповідних сертифікатів. Проходження цього та інших курсів програми HELP Ради Європи планується включити до низки робочих навчальних програм дисциплін у рамках самостійної роботи студентів.    

21 листопада 2018 року відбувся майстер-клас – дискусія за участю Судді Верховного Регіонального суду ФРН Німеччина Уте Мокель на тему: How to deal with EU Law in a National Case; Application of EU Law by a National Judge. У ході зустрічі були обговорені актуальні питання співвідношення права ЄС та національного законодавства, їх взаємодії та забезпечення застосування права ЄС в національних судах. 

Вперше в історії Київського національного університету імені Тараса Шевченка команда IМВ за участі вчених кафедри - професора Смирнової К.В. та доцента Святун О.В. виграла конкурс на створення Центру досконалості Жана Моне в рамках програми Європейського Союзу Erasmus + у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.