Анонси

ПАМ’ЯТКА ЩОДО ГРИПУ А (H1N1)

Захворювання, спричинене даним штамом вірусу, вражає передусім молоде працездатне населення, в тому числі вагітних. Також у групі ризику перебувають маленькі діти та особи похилого віку, для яких характерні високі показники щодо виникнення ускладнень та смертності. Ускладнюється перебіг захворювань у разі наявності супутніх серцево-судинних захворювань, захворювань органів дихання (особливо бронхіальної астми), цукрового діабету, ослабленої імунної системи, ожиріння тощо.

 

Даний вірус значно відрізняється за антигенними властивостями від сезонних грипів останніх десятиліть. Найважчі випадки зафіксовані у людей молодше 50 років, тоді як при сезонному грипі 90% летальних випадків припадає на осіб старше 65 років.

 

Клінічні ознаки грипу типу А (H1N1) є універсальними для ГРВІ. Це головний біль, біль у м’язах, горлі, підвищення температури тіла, кашель, нежить, закладання носа, в окремих випадках — блювота і пронос.

 

Захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації (озноб, відчуття жару, сильний головний біль, біль в очах). Хворого турбують загальна слабкість, ломота в попереку, крижах, суглобах, біль у м'язах, порушення сну.

 

Привертає увагу вигляд обличчя хворого: гіперемія, одутлість, блискучі очі - загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини. Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин до 3 діб.

 

Вже в перші години температура тіла може сягати 39-40°С, утримуватись на такому рівні 2-3 доби. Проте, якщо в подальшому гарячка продовжується або розвивається її друга хвиля (загалом триває довше 5-7 діб), це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень.

 

Здебільшого на другу добу хвороби з'являється сухий кашель, починає турбувати біль у грудях. Через три дні після зараження спостерігається різке підвищення температури з явищами інтоксикації, головний та м'язові болі.На 3-5 добу кашель м'якшає, з'являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.

 

 

За наявності нижчезазначених ознак захворювання треба негайно звернутися за медичною допомогою:

 

· прискорене або утруднене дихання;

 

· синюшність навколо рота та інших шкірних покривів;

 

· поява на тілі крововиливів (навіть дуже маленьких);

 

· носової кровотечі;

 

· висока температура тіла;

 

· відмова дитини від пиття;

 

· неможливість розбудити дитину або відсутність її реакції на звертання;

 

· надмірне збудження або поява судом;

 

· скарги на сильний головний біль;

 

· відсутність сечовипускання або сліз під час плачу;

 

· погіршення носового дихання;

 

· розлад шлунково-кишкового тракту, нудота, блювота, поява частого рідкого випорожнення;

 

· надсадний сухий кашель, нерідко - з домішками крові;

 

· стійке підвищення температури тіла;

 

· поява крові в мокротинні.

 

Вірусом грипу типу А (H1N1) можна заразитися від іншої хворої людини повітряно-краплинним, повітряно-пиловим шляхами (вірусні частки по повітрю переносяться від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), при тісному контакті (знаходження на відстані близько 2 м).

 

Інфекційний період (коли хворий є небезпечним для оточуючих) при грипі типу А (H1N1) може тривати протягом 7 днів від початку хвороби, але якщо клінічні симптоми хвороби зберігаються — то до їх зникнення.

 

Щоб попередити зараження грипом типу А (H1N1) потрібно:

 

· уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;

 

· обмежити відвідання місць великого скупчення людей; часто провітрювати приміщення; часто мити руки з милом;

 

· прагнути не торкатися очей, носа або рота немитими руками;

 

· уникати обіймів, поцілунків і рукостискань;

 

· прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;

 

· якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше 2 м.

 

· носити марлеві маски, проводити вологе прибирання в приміщеннях, утриматися від поїздок у громадському транспорті.

 

· дотримуватися здорового способу життя, зокрема, повноцінного сну, вживання здорової їжі, фізичної активності.

 

Для профілактики зараження доцільно вживати вітамін С та ліки-адаптогени: настоянку родіоли рожевої, елеутерокок, лимонник, а також циклоферон в таблетках або альфа-інтерферон у вигляді мазі для носа - вони допоможуть зміцнити імунітет і підвищити загальну опірність організму.

 

Крім того, результати останніх досліджень підтверджують, що ефективними для лікування і профілактики свинячого грипу є такі дорогі противірусні препарати як Занамівир (торговельна назва Relenza), Озельтамівир (торговельна назва Tamiflu або Ribavirin), Аматадин (торгові назви Глудантан, Мідантан, ПК-Мерц) і російський препарат Ремантадин. Проте, слід пам'ятати, що перед початком прийому цих препаратів необхідно проконсультуватися з лікарем.

 

Експерти також рекомендують відмовитися від вакцинації звичайною вакциною проти грипу: вона не допоможе у боротьбі з новим вірусом, а лише послабить імунітет.

 

Вірус A/H1N1 свинячого грипу може передаватися не лише людьми, а й тваринами. Тому необхідно дотримуватися особистої гігієни під час будь-яких контактів з тваринами. Особливо це важливо під час забою і відразу після забою тварин, щоб запобігти контакту зі збудниками хвороби. Оброблення туші не повинно застосовуватися до хворих тварин або тварин, які померли від захворювання. Даних про передачу свинячого грипу людям в результаті вживання ними в їжу м'яса хворих тварин немає. Вірус гине при належній температурній обробки (понад 70°C).

 

У випадку, якщо у вас виникнуть запитання щодо профілактики або лікування свинячого грипу, ви можете зателефонувати на гарячу телефонну лінію Міністерства охорони здоров'я України за телефоном (044) 200 07 80.

Фахівці рекомендують такий мінімальний пакет лікарських засобів та виробів медичного призначення:

 

· респіраторну маску, яка захищає на 95%;

 

· сухий інгалятор;

 

· етиловий спирт 96%;

 

· альбуцид (сульфацил натрію);

 

· засіб для дезінфекції рук.

 

Використовувати їх слід у разі потенційного ризику інфікування – якщо ви вирішите провідати хворого на грип чи перебуватимете у велелюдному місці, наприклад, на зупинці транспорту. Перед виходом з дому спочатку вдихніть спирт, потім – інгалятор. Повторіть комбінацію тричі - з інтервалом у 5 вдихів-видихів. Процедуру слід проводити 3-4 рази на добу. Альбуцидом закапуйте очі - по одній краплі двічі на день. Руки протирайте дезінфікуючим засобом після кожного дотику до речей спільного з іншими особами користування: дверних ручок, перил.

 

Якщо ж ви змушені постійно контактувати з хворими або ж маєте окремі симптоми недуги, спеціалісти радять придбати реаферон та оселтамівір (таміфлю). Розчин реаферону необхідно капати щогодини: в очі – одну краплю, в носові ходи – по 10 крапель. Готуючи розчин, дотримуйтесь інструкції. Лікарі застерігають: препарат може зберігатися у холодильнику не більш як 18 години. Тривалість застосування – три доби. Таміфлю слід приймати лише у випадку гарячкового стану (температура понад 38,5° С) та двох ознак ураження верхніх дихальних шляхів, по 75 мг двічі на добу.

 

Хворі на грип є небезпечними для оточуючих і повинні бути негайно ізольовані. Інфікованого необхідно розташувати в окремій кімнаті або огородити ширмою, виділити йому індивідуальний посуд, рушник, предмети особистої гігієни. Варто не допускати контакту хворого зі здоровими членами сім’ї, окрім тих, хто доглядає за ним. Особа, що доглядає за хворим, повинна носити двошарову марлеву пов’язку або разову маску, яку потрібно міняти кожні 4 год. Після кожного контакту з хворим необхідно ретельно мити руки з милом. Маска повинна бути або одноразовою, яку після зміни викидають в корзину, або багаторазовою, яку після прання ретельно прасують гарячою праскою. Важливим є провітрювання приміщення декілька разів на добу, щоденне вологе прибирання кімнат оселі. Повітря в приміщеннях повинне бути достатньої вологості. З метою профілактики треба мати разові носові серветки і корзину для використаних серветок в межах досяжності хворого. Вкрай важливим є спокій та постільний режим. Якщо у хворого лихоманка, то йому необхідно дати жарознижувальні ліки (препарати парацетамолу або ібупрофену), після цього викликати лікаря. Рекомендовано пити багато рідини (сік, негазована вода, морс, компот тощо).