21 – 23 січня 2018 року група викладачів Інституту міжнародних відносин у складі доцента Р.Кривоноса та асистентів С.Бута й О.Мішина взяла участь у тренувальній програмі «Teaching in a Multicultural Environment» («Викладання у мультикультурному середовищі»), яка є частиною проекту «Rethinking regional studies: The Baltic – Black Sea connection» («Переосмислюючи регіональні студії: балто-чорноморські зв’язки»), фінансованого за рахунок коштів програми Європейського Союзу Erasmus +. Програмою тренінгу було передбачено короткотермінове стажування українських університетських викладачів із Києва, Одеси, Львова та Маріуполя в Інституті політичних досліджень імені Йохана Скітте Тартуського університету (ТУ) міста Тарту (Естонія).

Тартуський університет був заснований у 1632 році шведським королем Карлом Адольфом (1594 - 1632) з династії Ваза – одним із трьох непереможних полководців усіх часів і народів. Відповідно, Університет є однією з найстаріших вищих шкіл у Північній і Східній Європі. Нині виш має 9 факультетів і 4 коледжі. В університеті навчається 18 300 студентів, тут працює 3 200 осіб (у тому числі 165 професорів, 500 наукових працівників).

В ході тренувального курсу учасники прослухали лекції викладачів Тартуського університету та ознайомилися зі специфікою електронного навчання й викладання із застосуванням таких інструментів дистанційного навчання, як Mooc, Panopto, Storyline, Padlet, Google forms, а також з використанням електронних дощок (т.зв. «смарт-дощок») у навчальному процесі. Важливою складовою частиною тренінгу стало вивчення порядку експлуатації системи управління електронним навчанням «Moodle». Окрім того, учасники тренінгу мали можливість на практиці ознайомитися із процесом виготовлення відео-лекцій та проведення дистанційних семінарських занять (т.зв. «вебінарів»).

Під час подальших дискусій учасники тренінгу обговорили перспективи запровадження електронного та дистанційного навчання в українських вишах; проблеми оцінювання якості такого навчання; ефективність впливу електронного навчання на рівень знань і вмінь студентів тощо. Крім того, предметом дискусії стала пропозиція видати спільну монографію щодо інтеграційних процесів та різноманітних аспектів співпраці держав Балто-Чорноморського регіону.
Участь у програмі дозволила учасникам тренувальної програми здобути навички роботи з електронними інструментами, за допомогою яких у Естонській Республіці та інших країнах Європейського Союзу здійснюється дистанційне навчання студентів вищої школи. Отриманий досвід сприятиме поступовому впровадженню елементів електронного навчання в навчальний процес в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка як провідному закладі підготовки українських фахівців-міжнародників. Головною умовою запровадження технологій електронного навчання є подальша розбудова матеріально-технічної бази нашого Університету, розширення можливостей і підвищення швидкості доступу до електронних мереж, збільшення кількості та доступності відповідного обладнання.