Те, що студенти Інституту міжнародних відносин у своїй переважній більшості – гуманітарії, аж ніяк не заважає запросити на лекцію людину, яка буде говорити про високі технології, криптовалюту, блокчейн.

25 жовтня перед молоддю в Інституті виступив Марк Гінзбург – всесвітньо відомий українсько-американський бізнесмен, що має будівельний холдинг в Україні та інвестує у стартапи. Бажаючих поспілкуватись із такою людиною було справді багато . Гінзбург говорив про цивілізаційні зміни у суспільстві, які завжди були спричинені технологічними відкриттями. Свого часу революцію спричинили парова машина, друкарський станок, Інтернет, але зараз майбутнє за блокчейном і криптовалютою.

Пан Гінзбург вперше натрапив на матеріал на цю тему у 2011 році. Своєрідним поштовхом до цього стала криза 2008 року, яка  була, на його думку, не лише фінансовою, а цивілізаційною. Почав цікавитися і перечитав усе, що зміг знайти. Йому знадобилася перша освіта інженера, щоб розібратися в непростій тематиці.

У Гінзбурга з’явилися знайомі у даній сфері, зокрема його було відібрано як учасника блокчейн-саміту, що проходив у липні 2017 року на приватному острові британського підприємця Річарда Бренсона. Там були присутні всі «батьки-засновники» криптовалюти, з якими він мав змогу поспілкуватись особисто. Через два місяці Гінзбург здійснив продаж нерухомості за криптовалюту. Він та Майкл Аррінгтон, засновник блогу TechCrunch, присвяченого стартапам Силіконової долини, уклали смарт-контракт. Покупець перерахував зі свого смартфона продавцеві необхідну кількість криптовалюти ефіріум, Гінзбург зафіксував поповнення свого смарт-гаманця і підтвердив, що угода пройшла успішно. Як стверджує останній, для нього важливо показати світу, що такого роду угоди укладаються в Україні, адже це свідчить високий потенціал нашої країни у сфері інновацій.

Гінзбург може похвалитися особистим знайомством із Насімом Талебом («Чорний лебідь») та навіть Дональдом Трампом. З останнім він мав бесіду з приводу забудови Європейської площі в Києві на зразок Трамп-тауер у Нью-Йорку (проект планують реалізувати за кілька років, уже визначили компанію-виконавця). Студенти в аудиторії були вражені рівнем особистих контактів Гінзбурга, а він поспішив пожартувати: «Але я з Трампом наразі не спілкуюсь. Він нещодавно змінив роботу і тепер не відповідає на мої дзвінки».

Особливо цікавою виявилася частина лекції Гінзбурга, в якій він розповідав про візит робота Софії в Україну. Вона приїхала в супроводі одного зі своїх «батьків» - розробників програм - Девіда Чена, директора компанії Hanson Robotics. Жінка-робот створена за образом Одрі Хепберн, вміє показувати 72 емоції та може підтримувати бесіду з людьми за допомогою вбудованих пошукових систем. Вона має громадянство Саудівської Аравії, знімається для модних журналів і навіть жартує, що у близькому майбутньому «роботи захватять світ». Софія спілкувалась із прем’єр-міністром Гройсманом, а також із журналістами.

Марк Гінзбург на лекції сказав, що очолить Всеукраїнську федерацію робототехніки, в рамках якої будуть розігруватися стипендії, поїздки за кордон для молодих і успішних в галузі штучного інтелекту. Насамкінець бізнесмен зазначив, що за його участі було проведено Всеукраїнський конкурс стартапів, в результаті якого він відібрав три проекти, в які готовий інвестувати. Автори проектів були запрошені до виступу також і коротко розказали, в чому суть їх ідей. Перший стартап має на меті створення штучної свідомості, другий проект кластерної економіки, а третій – удосконалення 3D-принтера.

Після лекції студенти Інституту мали змогу поставити питання Марку Гінзбургу. Бізнесмен заохотив до цього, пообіцявши автору найкращого питання подарунок – книгу про новітні тенденції у сфері штучного інтелекту. Найкраще питання поставила студентка Марія. Вона, як і всі, була вражена розробкою робота, що майже на 100% нагадує Альберта Ейнштейна (ці ексклюзивні фотографії Гінзбург вивів на екран наприкінці лекції). Марія поцікавилась, чи стане в майбутньому поширеним «увіковічнення» людей у тілах роботів – створення роботокопії тих, хто вже пішов із цього життя. Гінзбург відповів, що є всі підстави так вважати. А в кінці наголосив, що парадигма людського існування змінюється, а для успіху необхідні «оптимістичний настрій, здорове тіло і високий інтелект».

Автор - Валерія Щоткіна