«Хто володіє інформацією, той володіє світом». Сьогодні, в епоху цифрових комунікаційних технологій, коли соціальні мережі стали невід’ємною частиною нашого добового «раціону», а інформаційні війни вже не є чимось фантастичним

Саме тому розуміння сучасних комунікативних тенденцій має значення не лише для дослідників медіа, а і для кожної пересічної  людини, що прагне йти у ногу з часом .

22 листопада в Інституті міжнародних відносин відбулася відкрита лекція Георгія Почепцова  – письменника, заслуженого журналіста України та одного з провідних фахівців у галузі комунікативних технологій, інформаційних воєн та пропаганди на теренах пострадянського простору, а головне для нас – засновника національної школи комунікативістики..

Головною темою дискусії стало питання: Комунікація і вплив: нові підходи. Очевидно, що комунікація сьогодні є надзвичайно потужним інструментом впливу у всіх важливих для людства сферах, і дуже часто за допомогою зміщення акцентів автори інформаційних матеріалів маніпулюють свідомістю читачів.  Те, що видається за громадську думку, є насправді набором певних догм та установок, прищеплених нам за допомогою ретельно підібраних медійних інструментів.

Як наголосив Г.Почепцов, за таких умов вкрай важливо дотримуватися стратегії прийняття свідомих, обміркованих рішень, адже ключова мета «операцій впливу» – переведення людської свідомості в автоматичний режим, у якому вся спожита інформація сприймається безкомпромісно. Віртуальний простір, на жаль, здебільшого спирається на чистий емоційний вплив, який блокує раціональне сприйняття та критичне мислення населення.

В контексті комунікативного впливу Професор також зачепив проблему сучасних інформаційних війн та «гонки інформаційних озброєнь»: розповів про історію їх виникнення, основні засади та методи впливу на суспільну свідомість. Зокрема, не оминула увагу класика і роль України у поточному інформаційному протистоянні, у якому ми поки що помітно відстаємо. Г.Почепцов поділився своїми міркуваннями з цього приводу: «Ми дуже мало приділяємо уваги своєму власному населенню. Експерти працюють над розробкою різних проектів щодо окупованих територій, щодо питань досягнення миру, які все одно поки особливо не працюють. Але хто ж буде займатися власним населенням? Адже саме цей – другий, внутрішній фронт, якому першочергово необхідно приділяти належну увагу». Головний висновок простий: завжди виграє той, хто використовує інструментарій наступного покоління, тож сьогодні в жодному разі не можна нехтувати комунікативними технологіями як надзвичайно впливовим стратегічним ресурсом.

Варто зауважити, що лекція стала однією з найбільш масштабних подій, організовуваних політико-дипломатичним клубом «Ambassador» спільно з кафедрою міжнародних медіакомунікацій і комунікативних технологій та IIR Open Space за останній час: на участь у заході зареєструвалося понад 250 людей, в тому числі студенти та професура з інших навчальних закладів. До Виступ Г.Почепцова викликав жвавий інтерес аудиторії та цілу низку питань, на які фахівець охоче та змістовно відповів, а також висловив сподівання на подальше співробітництво з Інститутом.

Автор: Ярослава Василенко (ІІ МК)

Фото: Аня Юдіна (ІІ МК)

Прес-центр ІМВ