Лекція Любові Абравітової, директорки Департаменту Африки та регіональних африканських організацій Міністерства закордонних справ України
24 квітня 2026 року за сприяння Кафедри міжнародних організацій та дипломатичної служби Навчально-наукового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася практико-орієнтована професійна зустріч з Пані Любов'ю АБРАВІТОВОЮ, директоркою Департаменту Африки та регіональних африканських організацій Міністерства закордонних справ України. Цей майстер-клас проводився зі здобувачами вищої освіти І курсу ОР «Магістр» ОП «Дипломатія та міжнародне співробітництво» у форматі навчальної дисципліни «Багатостороння дипломатія» (доц. Вячеслав ЦІВАТИЙ). Тема майстер-класу: «Держави Африки в сучасному геополітичному просторі: багатостороння і двостороння дипломатія».
Лекція була присвячена практиці багатосторонньої та двосторонньої дипломатії держав Африки в історико-ретроспективному та сучасному вимірах. Лекторка наголосила, що це не просто участь у міжнародних зустрічах, а активна стратегія самоствердження континенту як впливового глобального гравця. Головним інструментом багатосторонності є Африканський Союз. Під гаслом «Африканські рішення для африканських проблем» держави континенту прагнуть мінімізувати зовнішнє втручання. Африканський Союз координує зусилля у сфері безпеки, миротворчості та боротьби з тероризмом (наприклад, через Раду миру та безпеки).
Також було зроблено акцент на тому, що сучасна дипломатія держав континенту відходить від орієнтації лише на колишні метрополії. Африка майстерно балансує між інтересами США, Китаю, ЄС, Індії та Туреччини, використовуючи конкуренцію великих держав для залучення інвестицій у свою інфраструктуру. Багатостороння дипломатія Африки трансформувалася від пасивного об'єкта міжнародної політики до активного суб'єкта, який диктує власні умови та формує глобальний порядок денний.

Особливий інтерес для здобувачів вищої освіти під час дискусії – це двадцятирічний практичний досвід Пані Любові АБРАВІТОВОЇ (Надзвичайний і Повноважний Посланник другого класу) у центральному апараті МЗС України та під час довготривалих закордонних відряджень до держав Африки, особливо в умовах воєнного стану в Україні.
Лекція стала можливою завдяки багаторічній практиці співпраці між Міністерство закордонних справ України та Навчально-науковим інститутом міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, у рамках якої дипломати-практики долучаються до викладання навчальних дисциплін. Таким чином здобувачі вищої освіти отримують безцінні знання, професійні компетенції та практичні навички зі сфери практичної дипломатії, аби бути краще готовими до майбутньої професії.
Здобувачі вищої освіти подякували Пані Любові АБРАВІТОВІЙ бурхливими оплесками за цікаву лекцію, отримали вичерпні відповіді на всі свої питання.
До нових зустрічей у Центрі публічної та культурної дипломатії ННІМВ (офіс 106, І поверх, координатори: проф. Віктор МАТВІЄНКО, доц. Вячеслав ЦІВАТИЙ), який функціонує при Кафедрі міжнародних організацій та дипломатичної служби! Персональні слова вдячності за організацію зустрічей методистові кафедри – Наталії ПОЛИН!