Міжнародні наукові зв'язки

Кафедра підтримує сталі й взаємовигідні зв’язки з численними зарубіжними науковими та освітніми установами, що діють у сфері міжнародних відносин. Найтісніші зв’язки встановилися з Польським інститутом міжнародних відносин, Вільним університетом Брюсселя (Бельгія), Лондонською школою економіки, Університетом Північного Лондону (обидва –  Велика Британія), Інститутом політичних наук, Французьким інститутом міжнародних відносин, Університетом Нансі (усі – Франція) тощо. Викладачі кафедри проходили стажування, виступали з доповідями та читали лекції в провідних наукових і навчальних закладах Австрії, Бельгії, Данії, Болгарії, Великої Британії, Ефіопії, Ірану, Іспанії, Італії, Канади, КНР, Куби, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Росії, США, Угорщини, Франції, Хорватії та інших країн світу. Так, професора В.А. Манжолу запрошували читати лекції Університет «Париж-2», Інститут політичних наук (Париж, Франція), Вільний університет Брюсселя (Бельгія), Королівський інститут міжнародних справ «Четам-Хаус» (Велика Британія), Лондонська школа економіки, професора О.А. Коппель - Інститут міжнародних відносин МЗС Ірану, професора С.П. Галаку – Університет Берклі, Монтерейський інститут міжнародних досліджень (обидва - США). Доцент І.О. Мінгазутдінов читав курс лекцій із зовнішньої політики України в Дипломатичній академії КНР, доцент М.С.Каменецький з 1997 р. читає курси лекцій у Загребському університеті, доцент М.Г. Капітоненко проводив навчальні курси з конфліктології в Університеті Айови (США).

У вересні 2019 р. на базі Інституту міжнародних відносин реалізовано проект програми ERASMUS+ «Поглиблений розвиток європейських студій в Україні: міждисциплінарний підхід», у межах якого створено Центр досконалості Жана Моне, експертами якого є доц. Миронова М.А. та доц. Маковський С.О. Основна мета проекту - сприяння розвитку освітньо-наукової діяльності, удосконалення процесів викладання, обміну думками і досвідом щодо функціонування ЄС в економічній, політичній, правовій та комунікаційній сферах. Зокрема, в 2021 р. проведені наступні заходи: семінар-тренінг для викладачів і науковців «Зовнішня політика і комунікації в ЄС» (17-24 квітня 2021 рр.), міжнародна науково-практична конференція «Принциповий прагматизм ЄС: наслідки для Східної та Південно-Східної Європи» (м.Київ, 21-22 травня 2021).
Кафедра була провідним партнером проекту «Зовнішня політика ЄС: досвід та внесок країн Вишеградської групи» за програмою «Вишеградська четвірка - Східне партнерство: університетські дослідницькі гранти» Міжнародного Вишеградського фонду (2015-2018 рр.). На базі освітньої програми «Міжнародні відносини», освітній рівень «магістр» проведено курси лекцій викладачів з вузів-партнерів країн Вишеградської четвірки:

  • проф. Павел Пшейа, Університет ім. Т. Масарика, м.Брно, Чехія («Посткомуністична трансформація в країнах Вишеградської четвірки та зовнішня політика Чеської Республіки»);
  • проф. Анджей Шептицький, Інститут міжнародних відносин («Зовнішня та європейська політика Польщі»);
  • проф. Пітер Мартон, Інститут міжнародних відносин, Університет Корвіна, Будапешт, Угорщина («Зовнішня та європейська політика Угорщини»).


В рамках співпраці з Фондом Якемтчука (Бельгія) було створено освітню програму «Європейські дослідження», студенти магістерської програми у 2017-2019 рр. Прослухали курси лекцій викладачів Католицького університету м.Левен (Бельгія):

  • проф. Бернар Кулі (ректор Католицького університету м.Левен у 2004-2009 рр.) – курс лекцій «Спадщина та ідентичність в Європі»
  • проф. Вінсент Дюжарден (Директор Інституту європейських досліджень Католицького університету м.Левен) - курс лекцій «Від плану Шумана до кризи євро: інституційні рамки в ЄС»
  • проф. Бернар Сноу (Директор Європейського банку реконструкції та розвитку у 1994-2002 рр.) – курс лекцій «Економічні та валютні виклики в Європі»
  • проф. Жан Де Рей (Надзвичайний та повноважений посол, колишній представник Королівства Бельгія в ЄС та НАТО ) – курс лекцій «Зовнішня політика ЄС»
  • проф. Люк Ван Міделаар (автор монографії «Перехід до Європи: як континент став союзом») – курс лекцій «Лідерство в ЄС: інституційні аспекти».