Гайд про академічну мобільність

Що таке академічна мобільність?

Академічна мобільність – це можливість учасників освітнього процесу (студентів, викладачів та ін.) навчатися, викладати, стажуватися чи проводити наукову діяльність в іншому закладі вищої освіти або науковій установі на території України чи поза її межами.

Ціль академічної мобільності полягає не лише в отриманні нових знань, але й у розвитку міжкультурного розуміння та міжнародних зв'язків. Беручи участь у таких програмах, ти можеш вивчати мову та культуру іншої країни, а також знайомитись з людьми з різних куточків світу. 

Навчання та знайомства у новому середовищі можуть відкрити тобі нові можливості, а також подарувати безцінний досвід. Рада студентів НН ІМВ підготувала гайд, який допоможе тобі розібратись у процесі подання заявки та умовах академічної мобільності! 

1. Які вимоги до кандидата, щоб податися на академічну мобільність?

Зазвичай ці вимоги включають:

  1. Рівень іноземної мови не нижче В2 Upper Intermediate (80-90 балів);
  2. Ти закінчив 1 курс бакалаврату;
  3. Середній бал 80+.

2. Чи можна обрати країну за власним бажання?

Як правило, університет/інститут публікує на своїх інфоресурсах вичерпний список пропозицій, де зазначаються країни. Ви можете обрати будь-яку з цих пропозицій, якщо відповідаєте всім зазначеним у цій пропозиції вимогам. 

3. Чи підходить сертифікат про знання англійської з університету, чи потрібен саме IELTS?

Зазвичай однією з вимог є сертифікат, що підтверджує Ваш рівень англійської (наприклад, IELTS, TOEFL, FCE, CAE, CPE тощо), проте бувають випадки, коли достатньо сертифікату про знання мови з університету.

4. Як шукати програми?

Зазвичай програми публікуються на каналах Ради студентів, а також на цих інфоресурсах: 

Також програми для студентів за обміном можна знайти на сайтах іноземних університетів. Переглядати потрібно впродовж року, аби не пропустити дедлайн. Наприклад, в Університеті Цюриху дедлайн подачі заявок був 30 квітня на осінній семестр, і 30 листопада на весняний.

Список партнерів КНУ імені Тараса Шевченка

Список партнерів ННІМВ

5. Як можна потрапити на академічну мобільність?

Університет/інститут публікує пропозиції щодо академічної мобільності на своїх інфоресурсах, де зазначаються всі вимоги. Вимоги можуть відрізнятися, проте майже завжди до них входять:

  •  Мовний сертифікат

  • CV у форматі EUROPASS

  • Тристоронній договір (якщо ВНЗ – партнер Вашого університету/інституту) або Learning agreement (якщо це навчання за програмою Erasmus+)

  • Витяг із залікової книжки перекладений на англійську (потрібно попросити витяг у методиста та самостійно перекласти)

  • Заява на обмін

  • Двосторонній договір

  • Мотиваційний лист (вимоги щодо нього варто уточнити у ВНЗ, який Вас прийматиме)

  • Індивідуальний графік складання академічної різниці після повернення з обміну (мають співпадати мінімум 30% кредитів для обміну).

6. Як оформити відрядження та подати документи на обмін?

Перш за все, варто звернутися до завідувача кафедри, який узгоджує і підписує заяву, запрошення, завірений переклад цього запрошення українською, двосторонній договір, індивідуальний графік, тристоронній договір (якщо ВНЗ партнер) або Learning Agreement (для програм Erasmus+), витяг з оцінками та середнім балом.

Підписаний пакет документів потрібно передати до Відділу академічної мобільності КНУ ім. Тараса Шевченка (222 к.) не пізніше, ніж за 10 днів до від’їзду. Копія заяви з підписами усіх відповідальних осіб, запрошення та переклад запрошення залишаються в Міжнародному відділі Інституту (261 к.).

При оформленні обміну на осінній семестр документи подаються з 15 квітня по 15 травня кожного року;

На весняний семестр - з 15 жовтня по 15 листопада кожного року;

У разі самостійної організації обміну документи подаються не пізніше, ніж за два тижні до початку навчання.

У кінці потрібні будуть підписи директора, заступника директора та методиста.

7. Обміни зазвичай відбувається під час канікул?

Ні, зазвичай навчання за обміном триває протягом одного семестру: зимового або весняного.

8. З якого курсу можна податися на академмобільність?

Навчатися за обміном можна, починаючи з 2 курсу.

9. Якщо їдеш за обміном, навчання відбувається у двох університетах паралельно чи лише за кордоном?

Навчання відбувається лише за кордоном. Після того, як воно закінчилося, Ви їдете додому, надаєте документи, що підтверджують закінчення навчання за кордоном, своєму університету та складаєте сесію у своєму навчальному закладі в індивідуальному порядку. Якщо Ви вивчали за кордоном ті ж дисципліни, що й викладалися протягом цього семестру у Вашому університеті, є можливість автоматичного перезарахування, але про це треба завчасно домовитися з викладачами та методистами.

10. Що дає навчання за обміном?

По-перше, це безцінний досвід, адже Ви заглиблюєтеся у нове для Вас середовище. Оскільки Ви проходите цей досвід наодинці, це може бути непоганим випробуванням на самостійність та «доросле життя».  

По-друге, Ви покращите рівень іноземної мови, адже будете постійно спілкуватися нею. Якщо буде бажання, Ви також можете почати вивчати мову тієї країни, в якій будете навчатися, оскільки у такому середовищі вивчати іноземну набагато легше.

По-третє, Ви отримаєте нові знайомства з багатьма студентами з різних куточків світу. Це шанс дізнатися про інші менталітети та культури. У майбутньому ви зможете підтримувати спілкування, навідувати одне одного та подорожувати разом.

11. Який кандидат має найбільше шансів потрапити на цю програму обміну, які досягнення та знання вимагаються?

Вимоги для всіх рівні, головне – знання іноземної на рівні B1/B2, а також високий середній бал, тобто хороші оцінки. Також варто приділити увагу написанню мотиваційного листа, якщо він входить до вимог закладу освіти, який Вас прийматиме.

12. Чи можливо буде взяти участь у цій програмі хлопцям, які старші 18 років під час дії воєнного стану?

Наразі МОН якраз працює над цим питанням і розробляє механізм, щоб надати студентам бакалаврату, тобто хлопцям 18-22 років, можливість виїжджати за кордон для навчання в рамках академічної мобільності протягом одного семестру. Заступник міністра освіти Михайло Вінницький заявив, що така можливість буде надана, починаючи з цього семестру. Також варто зазначити, що Президент Зеленський доручив МОН розробити цей механізм.

13. Як саме можна отримати сертифікат від університету, який підтверджує рівень англійської?

Для цього Вам необхідно звернутися до свого викладача з англійської і пояснити для чого це потрібно.

14. Що треба для того, щоб потрапити на програму обміну з повним фінансуванням?

Як правило, і програми академічної мобільності, і програми ERASMUS не вимагають жодної плати за навчання. Якщо це ERASMUS, то зазвичай Ви у Вас є можливість отримувати стипендію.

15. Чи впливають оцінки на вірогідність пройти по програмі?

Так, зазвичай однією з вимог є високий середній бал. Проте цей фактор відіграє не найважливішу роль. У Вас можуть бути високі бали, проте недостатньо хороший мотиваційний лист, що негативно вплине на результат відбору.

16. Чи існує реальне обмеження в тому, яку максимальну кількість разів можна поїхати?

Зазвичай ні, Ви можете подаватися на навчання за обміном декілька разів. Проте пам’ятайте, що кожного разу Вам потрібно буде доскладати сесію та борги у своєму університеті за індивідуальним планом.

17. Наскільки зазвичай велика конкуренція при конкурсі?

Це залежить від країни, престижності університету, які зазначені в пропозиції. Проте зазвичай конкуренція не дуже велика і є великі шанси бути відібраним. Знову ж таки, головне – будьте впевнені в собі!)

18. З якого курсу можна потрапити в програму Erasmus?

Подаватися на навчання за обміном можна, починаючи з 2 курсу.

19. Скільки зазвичай триває обмін?

Навчання за обміном зазвичай триває протягом 1 семестру: зимового або весняного.

20. І чи можливо зрозуміти навчальну програму з рівнем англійської В1/В2?

Так, зазвичай вимога щодо іноземної мови – рівень В1/В2. Проте чим вище рівень, тим краще.

21. Чи можна поїхати по обміну в країну, мову якої я знаю, але її немає на моєму потоці і як в такому разі підтвердити свої знання?

Є декілька можливих варіантів і це питання варто уточнювати перед тим як подаватись на програму.

В одному випадку Вам потрібно буде скласти міжнародний екзамен, після якого Ви отримаєте сертифікат, що підтверджує рівень Ваших знань. Або Ви можете попросити викладача цієї мови, якщо вона викладається в цілому в університеті, перевірити Ваш рівень знань і попросити університетський сертифікат. Проте часто навчання за обміном проводиться англійською мовою, але це не якесь обов’язкове правило.

В іншому випадку, підтвердження знань чи міжнародні екзамени не обов’язкові.

22. У яких країнах освітня програма дозволяє стажуватися студенту?

 Обмежень зазвичай немає. Це залежить від пропозицій, які буде пропонувати університет.

23. Чи потрібна віза?

Це перший крок після підтвердження Вашої участі в мобільності, адже це довгий процес. Вам варто буде звернутися в посольство тієї країни, яка пропонує Вам місце в університеті. Також рекомендуємо шукати українських студентів, що вже навчаються в тій країні та консультуватися щодо питання візи з ними. 

Важливо!

  1. Безвіз поширюється лише на власників біометричних! паспортів. Але не з метою навчання.
  2. Передбачає короткотермінове! перебування в 30 європейських країнах до 90 днів протягом 180 днів. При перетині кордону слід мати при собі документи, які підтверджують: мету поїздки, наявність місця проживання, достатніх фінансових засобів (не менше 50 євро на добу), зворотний квиток, поліс медстрахування.
  3. На триваліший час перебування в ЄС – необхідно оформити візу.
  4. Безвіз не означає права на оформлення дозволів на проживання, працевлаштування або навчання в ЄС. В такому випадку необхідно звернутись до посольств і уточнити тип необхідної візи (наприклад: національна віза).

24. Чи забезпечує сторона, що приймає, місце проживання?

Сторона, що приймає може надати місце в гуртожитку. Проте бувають ситуації, коли місць в гуртожитку нема, тому доводиться шукати окреме житло. Зазвичай іноземний університет надає контакти, до яких можна звернутися у цьому разі. Оплата за проживання у будь-якому разі здійснюється за рахунок стипендії, що нараховується при участі в програмі. Питання з житлом варто вирішувати до подання запиту на візу, адже там потрібно вказувати місце Ваше місце проживання в іноземній країні.