Дайджест 2023 року

2023

Січень 2023

З 8 по 15 січня 2023 року численна делегація студентів Навчально-наукового Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка (ННІМВ) взяла участь у міжнародній освітній програмі з європейських студій, практики перекладу та парламентаризму, організованої французькою НУО «Україна в Європі». Головними цілями цієї навчальної подорожі було ознайомлення з роботою інституцій Євросоюзу, Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), парламентською системою Франції, роботою Міністерства Європи та закордонних справ Франції (Quai d’Orsay), а також посольства та культурного центру України у Франції. За п’ять робочих днів студенти ННІМВ відвідали вісім інституцій, а також інформаційний французький телеканал BMFTV.

 

10 січня 2023 року делегація студентів спеціальності МП відвідала Міністерство Європи та закордонних справ Франції, де зустрілася з очільником управління Росії та Східної Європи Ніколя Брутеном. Пан Брутен розповів про дії французької дипломатії на підтримку України в умовах російської агресії і відповів на запитання студентів.


11 січня 2023 року українські студенти провели насичений день у Парижі з відвідуванням Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), Національних Зборів Франції та інформаційного телеканалу BMFTV. В ОЕСР делегацію ННІМВ було прийнято в офіційній залі засідань цієї міжнародної організації, створеної після Другої світової війни і яка нараховує нині 38 держав-членів. Cтуденти ННІМВ прослухали лекцію про основні напрямки діяльності ОЕСР, перспективи вступу України до цієї організації та мали змогу поставити різноманітні питання трьом представникам ОЕСР. Водночас студенти спеціальності МК відвідали нижню палату французького парламенту – Національні Збори за запрошенням депутата Бенджаміна Хаддада, спів-голови депутатської групи міжпарламентських зв’язків між Національними Зборами та Верховною Радою, а після обіду – один з провідних новинних каналів Франції – BMFTV, який багато часу присвячує висвітленню подій в Україні.


12 січня 2023 року делегація ННІМВ відвідала Сенат Французької республіки. Цей навчальний візит відбувся на запрошення сенатора Надії Сологуб, спів-голови міжпарламентської групи дружби « Франція - Україна » французького Сенату. Українські студенти мали змогу відвідати зал засідань Сенату і здійснити цікаву екскурсію Люксембурзьким палацом, ознайомитися з історією та сучасним функціонуванням верхньої палати французького парламенту. Так само, 12 січня майбутні українські дипломати побували у культурному центрі Посольства України у Франції, де зустрілися зі співробітником посольства, паном Вячеславом Барановим та пані Вікторією Гуленко, директоркою культурного центру України у Франції. Студенти дізналися про поточний стан відносин України з Францією, зусилля українських дипломатів щодо посилення допомоги Україні в умовах війни, культурну дипломатію і отримали відповіді на численні запитання.13 січня 2023 року студенти спеціальності МП мали нагоду відвідати Суд Європейського Союзу в Люксембурзі. У рамках 3-годинної насиченої програми візиту студенти ННІМВ прослухали лекції пані Лайли Медіни, генерального адвоката Суду ЄС, пані Ніни Полторак та пана Рімвидаса Норкуса, суддів Загального суду ЄС, дізналися про останню судову практику Суду ЄС і відвідали основні зали засідань Суду. У той же час, студенти ННІМВ інших спеціальностей здійснили навчальні візити до Ради ЄС, де ознайомилися з роботою Ради міністрів ЄС та Європейської Ради, а також до Європейського Парламенту у Брюсселі з відвідуванням зали засідань та лекцією щодо повноважень Європарламенту та законодавчої процедури ухвалення рішень в Євросоюзі.

 

Квітень 2023

12 квітня 2023 року IV курс англомовної бакалаврської освітньої програми «Міжнародне право» вивчав дисципліну «Захист прав мігрантів, іноземців, біженців та переміщених осіб» у форматі case study.

Онлайн-захід, присвячений тематиці забезпеченню прав шукачів і шукачок захисту в Україні, провела пані Олена Річко, адвокатка, старша юристка проєкту «Правова допомога біженцям та особам без громадянства», який реалізується Благодійним фондом «Право на захист».

За кілька тижнів до заняття група отримала інформацію про засновану на реальних подіях ситуацію та завдання запропонувати аргументацію для потенційної заяви до Європейського суду з прав людини. Ознайомившись із письмовими роботами студентства, під час Зум-зустрічі пані Річко проаналізувала їхні сильні та слабші сторони, а також розповіла, як зробити звернення до зазначеного Суду більш ефективним. Крім того, вона поділилася власним практичним досвідом представництва інтересів шукачів і шукачок захисту в українських органах влади, ЄСПЛ та Інтерполі.  

 

14 квітня 2023 року відбулася англомовна онлайн-лекція к.ю.н., юристки ГО «Ла Страда-Україна» Юлії Вікторівни Аносової на тему: «Юридичні та практичні аспекти боротьби з торгівлею людьми в умовах війни, що триває в Україні».

Пані Юлія детально розповіла про міжнародні зобов’язання України у сфері протидії торгівлі людьми, а також про механізми контролю за їх виконанням. Спілкуючись із аудиторією в форматі діалогу, вона розкрила ряд розбіжностей між українським законодавством і вимогами міжнародних договорів та підкреслила особливу важливість боротьби з торгівлею людьми в умовах російської агресії проти України.

Захід було проведено в рамках дисципліни «Захист прав мігрантів, іноземців, біженців та переміщених осіб», що викладається на IV курсі англомовної бакалаврської освітньої програми «Міжнародне право», але долучитися змогли й інші колеги, які цікавляться проблематикою торгівлі людьми.

 

У нашому Інституті відбулася онлайн дискусія з письменником, культурологом, професором Познанського університету імені Адама Міцкевича (Польща) та автором книги «Пошуки Східної Європи» Ярославом Поліщуком.

Зустріч з Ярославом Поліщуком була організована кафедрою міжнародних медіакомунікацій та комунікативних технологій за участі студентів 1-го курсу ОП «Міжнародні комунікації».

Дискусія між автором та аудиторією, частина з якої зібралася у інститутській Лабораторії міждисциплінарних медіадосліджень, розгорнулася за трьома напрямами. Перший був означений як «Національна ідентичність українців і пошук балансу Європи між Сходом і Заходом». Питання до автора стосувалися того, як зберегти українську ідентичність, перебуваючи за межами нашої країни, та чи відчувають себе студенти, перебуваючи не вдома, частиною України.

«Ностальгія як комунікаційний бар’єр та інструмент управління великими масами людей» - так учасники окреслили наступну тему для обговорення, на яку їх наштовхнула згадана книга. Дебатувалися проблеми щодо ностальгії наших співвітчизників, які перебувають за кордоном. Та як за допомогою комунікацій можна впоратись з цією ностальгією.

Нарешті третя тема, яку підготували до дискусії студенти-комунікативісти, «Самобутність як вакцина від постправди». Учасники обговорили, чи може самобутність бути ідеєю, яка відображає важливість збереження та просування культурної спадщини, що є складовою національної ідентичності, та задали питання Я. Поліщуку, який присятив окремий розділ своєї книги постправді.