Панельна дискусія «Austria, Finland and Sweden — Motivation and Challenges of Accession. Where are we now and what does it mean for Ukraine?»

панельна дискусія

12 лютого 2025 року в стінах Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася панельна дискусія «Austria, Finland and Sweden — Motivation and Challenges of Accession. Where are we now and what does it mean for Ukraine?» за участі Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної, Надзвичайного і Повноважного посла ЄС в Україні пані Катерини Матернової, Надзвичайного і Повноважного посла Австрії в Україні пана Арада Бенкьо, Надзвичайного і Повноважного посла Фінляндії в Україні пані Тар’ї Фернандес та Надзвичайного і Повноважного посла Швеції в Україні пана Мартіна Аберга.

гості

Зустріч розпочалася з хвилини мовчання за загиблими у російсько-українській війні, після чого з вітальним словом виступили директор ННІМВ Валерій Копійка та голова ГО «UA Experts» Сергій Ніжинський.

Арад Бенкьо розпочав дискусію, зробивши короткий історичний екскурс про шлях Австрії до вступу в ЄС. Він зазначив, що вже понад 30 років Австрія є частиною великого об’єднання та потужної економіки, що приносить їй значні переваги.

Тар’я Фернандес у своїй промові підкреслила, що однією з головних причин вступу Фінляндії до ЄС була Росія. За її словами, сьогодні пріоритетом для Європи є безпека. Озираючись на події 30-річної давнини, вона наголосила, що Фінляндія зробили свідомий вибір на користь прав людини та рівності.

Мартін Аберг зазначив, що основною метою вступу Швеції до ЄС було економічне зростання. Він також виокремив ключові уроки для України:

  • економічні переваги вступу до ЄС;
  • процес інтеграції займає багато часу;
  • важливо бути терплячими, проте це справді того варте.

Наприкінці свого виступу він наголосив, що Швеція з нетерпінням чекає на ще один синьо-жовтий прапор у ЄС.

учасники

Катерина Матернова привітала Швецію, Фінляндію та Австрію з їхнім 30-річчям у Європейському Союзі. Вона підкреслила, що ці країни є лідерами у сфері гендерної рівності та прав людини в ЄС. Водночас вона зазначила, що Україна може зробити значний внесок у ЄС, зокрема у сфері цифрових технологій. Попри певні вагання серед країн-членів, пані посол висловила впевненість, що завдяки наполегливій праці Україна зможе приєднатися до Євросоюзу.

Ольга Стефанішина наголосила, що, всупереч скептичним прогнозам на початку повномасштабного вторгнення, ЄС з перших днів підтримував Україну. Вона підкреслила, що наша країна є новою енергією Європи, важливим фактором безпеки та спроможним економічним гравцем. Також Ольга Стефанишина зазначила, що українська молодь відіграє важливу роль у процесі євроінтеграції, представляючи Україну на міжнародній арені через навчальні обміни, екологічні проєкти та інші ініціативи.

Співорганізаторами заходу є ННІМВ КНУ імені Тараса Шевченка, Офіс Віцепремʼєрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Посольства Австрії, Фінляндії та Швеції в Україні, ГО «UA Experts».