Зустріч Надзвичайного й Повноважного Посла Румунії в Україні Александру Віктора Мікули із студентами ННІМВ

10 жовтня 2024 року в стінах Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка відбулася зустріч Надзвичайного й Повноважного Посла Румунії в Україні Александру Віктора Мікули із студентами закладу. Темою зустрічі став досвід інтеграції Румунії до Європейського Союзу.
На початку зустрічі пан Александру Віктор Мікула зазначив, що досвід Румунії може стати в нагоді в переговорному процесі України в майбутньому, а потім і під час інтеграції в європейські структури. Сама доповідь складалася з 3 частин:
- Передумови інтеграції Румунії в ЄС.
- Важливість термінології.
- Деякі дані про Румунію, які дадуть уявлення про вплив інтеграції в ЄС на економіку, суспільство країни та інфраструктуру.

Причиною, чому румунський досвід є актуальним, є те, що в нас склалися схожі історичні обставини. Обидві країни були під пануванням комуністичного режиму, а пізніше розпочали процес переходу від диктатури й автократії до правової держави, яка б керувалася на основі демократичних інститутів. Важливим етапом для Румунії став «Снаговський пакт», у якому політичні, релігійні лідери та керівники університетів визначили курс країни на інтеграцію в НАТО і Європейський Союз. Згодом Румунія змогла стати повноправним членом НАТО у 2004 році та ЄС у 2007 році.
У другій частині доповіді Александру Віктор Мікула стверджував, що кандидат на членство, подаючи заявку, фактично приймає чинне законодавство ЄС і має адаптувати свої інституції та економіку до вимог ЄС. Переговори полягають не в тому, щоб змінити закони ЄС для кандидата, а в тому, щоб оцінити відповідність і створити проєкт поступової інтеграції. Тому Повноважний Посол назвав переговорний процес своєрідним «мозковим штурмом», коли дві сторони, Європейська Комісія та Україна, повинні разом розробити план від поточного статусу кандидата до повноправного члена, а також концепцію інтеграції надалі.

Зокрема, Посол Румунії навів ключові економічні показники, які продемонстрували позитивний вплив членства в ЄС. Значні інвестиції та фінансування з боку ЄС допомогли розвитку інфраструктури, а також сільського господарства та енергетичної системи. Окремо було зазначено, що Румунія ще не повністю інтегрувалася в усі структури Європейського Союзу, адже вона не є повноправним членом Шенгенської зони та не виконала всі критерії для приєднання до єврозони.
Після виступу Посла аудиторія проявила активність, жваво долучаючись до дискусії. Студенти ставили безліч запитань, демонструючи свою обізнаність та бажання глибше зрозуміти процес євроінтеграції Румунії. Обговорювалися такі теми: найбільші виклики, з якими зіткнулася Румунія після отримання повноправного членства в ЄС, обмеження в економічній політиці, ставлення населення до змін, боротьба з корупцією та війна в Україні.

Отже, зустріч з Александру Віктором Мікулою залишила позитивні враження, а також підкреслила важливість відкритого діалогу та значущість європейської інтеграції для країни.
Автор: Ярицька Божена, 1 курс ОП «Міжнародні відносини»
Фото: Терьохіна Анастасія, 1 курс магістратури ОП «Дипломатія і міжнародне співробітництво»