Освітні програми

Кафедра світового господарства та міжнародних економічних відносин забезпечує викладання на таких освітніх програмах:

ОПП "Міжнародні економічні відносини (з обов’язковим вивченням двох іноземним мов)" (денна форма навчання, ОР «бакалавр»)

ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНА ПРОГРАМА

Міжнародні економічні відносини (з обов’язковим вивченням двох іноземним мов)

(денна форма навчання, ОР «бакалавр»)

Галузі знань С «Соціальні науки, журналістика, інформація та міжнародні відносини»

спеціальніcть С1 «Економіка та міжнародні економічні відносини»

спеціалізації С1.02. – Міжнародні економічні відносини

В Київському національному університеті імені Тараса Шевченка спеціальність «Міжнародні економічні відносини» було відкрито вперше в Україні ще у 1972 р. Сформована при переході на дворівневу систему навчання бакалаврська програма з часом оновлювалася з урахуванням інтересів студентів та роботодавців, змін нормативного середовища та посилення конкурентного середовища в освітньому секторі. Зокрема, оновлена освітньо-професійна програма (ОПП) була затверджена у 2025 р. на базі попередньої версії 2020 р. з урахуванням змін в Переліку галузей знань та спеціальностей у вищій освіті та наразі відповідає спеціальності С1 «Економіка та міжнародні економічні відносини  (за спеціалізаціями)», спеціалізація С1.02. – Міжнародні економічні відносини. Програма створена відповідно до європейських освітніх стандартів і враховує особливості економічної інтеграції України у світове господарство. 

ОПП спрямована на формування у здобувачів фахових компетентностей для здійснення професійної діяльності в системі міжнародних економічних відносин і передбачає посилену мовну підготовку з акцентом на мові фаху, розвитку навичок економічного перекладу і комерційної кореспонденції, що дозволить працювати у міжнародних компаніях та міжнародних організаціях. Одночасно студенти отримують фахове знання двох іноземних мов (англійська – основна, друга – німецька, французька, іспанська, арабська, китайська). 

Головною метою підготовки бакалаврів за спеціальністю  С1 «Економіка та міжнародні економічні відносини», спеціалізації С1.02. – «Міжнародні економічні відносини» є формування у здобувачів вищої освіти сучасного економічного мислення на основі системних теоретичних знань та практичних навичок при обов’язковому вивченні двох іноземних мов для розв’язання складних завдань предметної області економіки та міжнародних економічних відносин. Цілі навчання: підготовка фахівців, які володіють сучасним економічним мисленням, теоретичними знаннями і практичними навичками, необхідними для аналізу та розв’язання складних спеціалізованих задач та проблем професійної діяльності із використанням двох іноземних мов у сфері міжнародних економічних відносин.

Теоретичний зміст предметної області: економіка світогосподарських зв’язків на всіх рівнях господарювання з її принципами, закономірностями й суперечностями формування та розвитку суспільних відтворювальних процесів у їх взаємозв’язку і взаємозалежності на основі міжнародного поділу праці, міжнародного економічного співробітництва і з врахуванням інституціонального механізму регулювання. 

Методи, методики та технології: загальнонаукові методи пізнання та дослідницької діяльності, математичні та статистичні методи економічного аналізу, економіко-математичне моделювання, інформаційно-комунікаційні технології досліджень, розповсюдження та презентацій результатів досліджень.

Здобувачі вищої освіти отримують фахове знання двох іноземних мов (англійська – основна, друга – німецька, французька, іспанська, арабська, китайська).

Основний навчальний процес забезпечують дві кафедри - світового господарства і міжнародних економічних відносин та міжнародних фінансів.

Після закінчення навчання за освітньо-професійною програмою  студенти отримують освітню кваліфікацію бакалавр економіки та міжнародних економічних відносин та при виконанні вимог можуть отримати професійну кваліфікацію економіст,  перекладач (письмовий переклад)/перекладачка (письмовий переклад). 

Випускники, які закінчили навчання за цією освітньо-професійною програмою та здобули освітній ступень бакалавра, можуть продовжити навчання на другому рівні вищої освіти.

  • Європейська економіка і бізнес
  • Міжнародна комерція
  • Міжнародні фінанси
  • Міжнародна ринкова аналітика
  • Міжнародні інвестиції
  • Міжнародна сервісна економіка
  • Вибірковий блок 1  «Європейська економіка і бізнес» Економіка країн-членів ЄС, Економіка європейської інтеграції, Європейське бізнес-середовище / European business environment , Аналітика європейських ринків товарів та послуг / European goods and services markets analysis,Конкуренція на європейських ринках,  Організація торгівлі з європейськими компаніями,  Операції на європейських інвестиційних тафінансових ринках,  Кредитні та розрахункові інструменти в європейському бізнесі.

  • Вибірковий блок 2 «Міжнародна комерція» Організація та техніка міжнародних, комерційних операцій, Контракти у зовнішньоекономічнійдіяльності,  Кон'юнктурні дослідження світових ринків,  Цифровий маркетинг у міжнародній комерції,  Торговельні аспекти міжнароднихінтеграційних угод / Trade issues of international integration agreements,  Страхування у міжнародній комерції,  Кредитування міжнародноїторгівлі,  Розрахунки в міжнародній комерційній діяльності.

  •  Вибірковий блок 3 «Міжнародні фінанси» Міжнародний фінансовий менеджмент,  Стратегії монетарної політики зарубіжних країн,  Фондовий ринок зарубіжних країн,  Міжнародний податковий менеджмент,  Міжнародний фінансовий інжиніринг,  Технологічні продуктиміжнародних фінансів,  Страхування у зовнішньоекономічній діяльності,  Офшорні фінанси. 

  • Вибірковий блок 4 «Міжнародна ринкова аналітика» Методологія міжнародних ринкових досліджень,  Інформаційні технології у дослідженнісвітових ринків,  Економічна кон’юнктура зарубіжних країн,  Міжнародне товарознавство,  Кон’юнктура міжнародних ринків,  Конкуренція наміжнародних ринках,  Прогнозування кон’юнктури міжнародних ринків,  Практикум з аналітики міжнародного ринку / Workshop on internationalmarket analysis. 

  • Вибірковий блок 5 «Міжнародні інвестиції» ESG-інвестування,  Фінанси міжнародних підприємств,  Соціальна відповідальність міжнароднихпідприємств,  Стратегічний менеджмент міжнародного підприємства,  Міжнародні інституційні інвестори,  Регулювання міжнароднихінвестицій,  Бізнес план міжнародного інвестиційного проекту,  Транскордонні операції злиття і поглинання.

  • Вибірковий блок 6 «Міжнародна сервісна економіка» Міжнародна торгівля послугами, Регулювання ринків послуг зарубіжних країн,  Інвестиційні та фінансові послуги в глобальній економіці,  Міжнародні транспортні операції,  Міжнародний ринок страхових послуг, Міжнародне банківництво,  Міжнародні туристичні послуги,  Управління міжнародними проектами. Вибір з переліку (студент обирає 1дисципліну з кожного переліку) Економіка та зовнішньоекономічні зв'язки України, Екологічні проблеми світового господарства, Міжнародне гуманітарне право,  Базова загальновійськова підготовка (теоретична частина)[1] , Міжнародна логістика,  Міжнародні економічні організації, Міжнародний менеджмент, Міжнародна ринкова ризикологія, Міжнародний маркетинг,  Бізнес-планування зовнішньоекономічної діяльності, Облік зовнішньоекономічної діяльності,  Бухгалтерський облік у міжнародному підприємництві /Accounting in International Entrepreneurship, Економічна дипломатія та дипломатична практика,  Міжнародне економічне право, Податковий облік та аналіз зовнішньоекономічної діяльності,  Міжнародні стандарти фінансової звітності, Економічна інтеграція України з ЄС,  Україна в міжнародних інтеграційних процесах, Міжнародне приватне право, Міжнародний комерційний арбітраж.

Навчальний процес забезпечують викладачі кафедр світового господарства і міжнародних економічних відносин, міжнародних фінансів та  інших кафедр НН Інституту міжнародних відносин: міжнародного бізнесу, міжнародних відносин і зовнішньої політики, міжнародних організацій і дипломатичної служби, міжнародного країнознавства, міжнародного права, порівняльного та європейського права, міжнародного приватного та митного права, міжнародної інформації, міжнародних медіакомунікацій та комунікативних технологій, іноземних мов, викладачі кафедр економічного, механіко-математичного та філософського факультетів університету. Крім того, до читання лекційних курсів, проведення семінарських чи практичних занять, майстер-класів запрошуються працівники Міністерства закордонних справ, інших міністерств та відомств України, співробітники Національної академії наук України, міжнародних організацій, українських та закордонних бізнес-структур, зарубіжні викладачі провідних навчальних закладів інших країн тощо. 

Виробнича практика: Виробнича практика (переддипломна) за фахом в міжнародних та/або українських компаніях з відривом від навчання

Випускники освітньо-професійної програми можуть працювати на робочих місцях у сфері управління міжнародними економічними відносинами та займати первинні посади: економіст, економіст з міжнародної торгівлі, економіст з планування, економіст з фінансової роботи, аналітик з кредитування, економіст з податків і зборів, економіст з бухгалтерського обліку та аналізу господарської діяльності, економіст із ціноутворення, економетрист, фахівець-аналітик з дослідження товарного ринку, економіст з договірних та претензійних робіт, консультант з економічних питань, оглядач з економічних питань, член виконавчого органу акціонерного товариства, член правління акціонерного товариства, член ревізійної комісії, член спостережної (наглядової) ради, молодший науковий співробітник, викладач (асистент) вищого навчального закладу, економічний радник, аташе, дипломатичний агент, перекладач з іноземної мови та ін.

Вибірковий компонент «Базова загальновійськова підготовка (теоретична частина)» обов’язково включається до індивідуального навчального плану громадян України, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, і для яких, згідно із Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», проходження базової підготовки є обов’язковим.

ОПП "Міжнародні економічні відносини" (денна форма навчання, ОР «магістр») 

ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНА ПРОГРАМА «Міжнародні економічні відносини» 

(денна форма навчання, ОР «магістр») 

Галузі знань С «Соціальні науки, журналістика, інформація та міжнародні відносини»

спеціальніcть С1 «Економіка та міжнародні економічні відносини»

спеціалізації С1.02. – Міжнародні економічні відносини

У Київському національному університеті імені Тараса Шевченка спеціальність «Міжнародні економічні відносини» було відкрито вперше в Україні ще у 1972 р. Сформована при переході на дворівневу систему навчання магістерська програма з часом оновлювалася з урахуванням інтересів студентів та роботодавців, змін нормативного середовища та посилення конкурентного середовища в освітньому секторі. Зокрема, оновлена освітньо-професійна програма була затверджена у 2025 р. на базі попередньої версії 2020 р. з урахуванням змін в Переліку галузей знань та спеціальностей у вищій освіті та наразі відповідає спеціальності С1 «Економіка та міжнародні економічні відносини (за спеціалізаціями)», спеціалізація С1.02. – Міжнародні економічні відносини. Програма створена відповідно до європейських освітніх стандартів і враховує особливості економічної інтеграції України у світове господарство. 

Головною метою підготовки фахівців у галузі міжнародних економічних відносин є отримання студентами фундаментальних знань з теорії та практики розвитку світового господарства, міжнародної торгівлі товарами та послугами, міжнародного руху капіталів, робочої сили та інтелектуальної власності, міжнародних фінансів, міжнародної економічної інтеграції. Особливістю магістерської освітньо-професійної програми є поєднання міжнародних макроекономічного та мікроекономічного рівнів розвитку світогосподарських зв'язків, що дає можливість випускникам набути системних компетенцій (знань і вмінь) у сфері економічних відносин різних країн та суттєво розширює можливість їх працевлаштування. 

Сучасні економічні процеси та явища; наукові методи нормативного, кількісного та інституційного аналізу, а також інструментарій формування та реалізації міжнародної, національної, регіональної, секторальної економічної політики та економіки компаній, у тому числі міжнародної бізнесової діяльності.

Мова, що вивчається: Англійська мова

Основний навчальний процес забезпечують дві кафедри - світового господарства і міжнародних економічних відносин і міжнародних фінансів.

  • Магістр з економіки та міжнародних економічних відносин
  • Радник з економічних питань/радниця з економічних питань
  • Усний перекладач/усна перекладачка 

Випускники мають можливість продовжувати освіту на третьому освітньо-науковому рівні вищої освіти (доктор філософії) та здобувати додаткові кваліфікації в системі освіти дорослих.

С1.02. – Міжнародні економічні відносини

Вибірковий спеціалізований блок 1 «Європейський бізнес»:

  • Менеджмент європейських бізнес-проектів
  • Європейський агробізнес
  • Податковий менеджмент в європейському бізнесі
  • Регулювання ринків послуг в ЄС
  • Європейський ринок  цифрових послуг та інтелектуальної власності

Вибірковий спеціалізований блок 2 «Міжнародна бізнес-аналітика»:

  • Цифрові технології у міжнародній бізнес-аналітиці
  • Аналітика міжнародних ринків товарів та послуг
  • Бізнес-аналітика міжнародних фінансових ринків
  • Бізнес-планування у зовнішньоекономічній діяльності
  • Практикум з міжнародної бізнес-аналітики

Вибірковий спеціалізований блок 3 «Міжнародна комерція»:

  • Митні процедури у міжнародній торгівлі
  • Нетарифне регулювання міжнародної комерції
  • Конкуренція у міжнародній комерції
  • Міжнародна електронна комерція
  • Публічні закупівлі у міжнародній комерції

Вибірковий спеціалізований блок 4 «Міжнародні інвестиції»:

  • Управління міжнародними інвестиційними проектами
  • Міжнародні стратегії податкової оптимізації
  • Практикум: прямі іноземні інвестиції
  • Аутсорсинг багатонаціональних підприємств
  • Міжнародні венчурні інвестиції та стартапи

Вибірковий спеціалізований блок 5 «Міжнародні фінанси»:

  • Міжнародні платіжні системи
  • Операції на світових ринках деривативів
  • Міжнародна фінансова аналітика
  • Стратегії оптимізації міжнародного портфельного інвестування
  • Міжнародний фінансовий та інвестиційний консалтинг

Освітньо-професійна програма «Міжнародні економічні відносини» поєднує теоретичну підготовку з практичною орієнтацією та міжнародним фокусом. Навчання відбувається переважно українською у форматі авторських лекційних курсів викладачів, семінарських і практичних занять із залученням аналізу кейсів, обговоренням актуальних економічних ситуацій, індивідуальних дослідницьких проєктів, майстер-класів і тренінгів, зустрічей з представниками міжнародних компаній, органів державної влади, бізнес-асоціацій. Декілька курсів викладаються англійською мовою.

Виробнича (переддипломна) практика за фахом в міжнародних та/або українських компаніях без відриву від навчання. А також факультативно виробнича практика у вигляді стажування «Перекладацька діяльність» (без відриву від навчання).

Випускники освітньо-професійної програми можуть працювати на робочих місцях у сфері управління міжнародними економічними відносинами та світогосподарськими процесами, зокрема:

  • в українських та іноземних компаніях, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, торговельно-інвестиційну співпрацю, операції на світових ринках товарів, послуг і капіталу;

  • у центральних та місцевих органах виконавчої влади, зокрема в структурних підрозділах з питань міжнародного економічного співробітництва, євроінтеграції, торгівлі, фінансів, інвестицій;

  • у торговельно-економічних представництвах, торговельних палатах, представництвах міжнародних організацій;

  • в аналітичних, дослідницьких та консалтингових центрах, які спеціалізуються на міжнародних економічних дослідженнях, оцінці ринків, розробці стратегій виходу на зовнішні ринки;

  • у міжнародних організаціях, програмах технічної допомоги, міжнародних проєктах;

  • у науково-дослідних установах і вищих навчальних закладах, зокрема в межах освітньої та академічної кар’єри.

ОПП "Міжнародна комерція та інвестиції" (заочна форма навчання, ОР «магістр»)

ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНА ПРОГРАМА «Міжнародна комерція та інвестиції» 

(заочна форма навчання, ОР «магістр»)

Галузі знань С «Соціальні науки, журналістика, інформація та міжнародні відносини»

спеціальніcть С1 «Економіка та міжнародні економічні відносини»

спеціалізації С1.02. – Міжнародні економічні відносини

Освітньо-професійна програма «Міжнародна комерція та інвестиції» була розроблена у відповідь на зростаючий світовий попит на фахівців із ґрунтовними знаннями у сфері міжнародної торгівлі та інвестиційних стратегій. Програма створена відповідно до європейських освітніх стандартів і враховує особливості економічної інтеграції України у світове господарство. 

Навчання на заочній програмі з міжнародних економічних відносин було започатковано у 1997 р. За весь період випускниками програми стали більше ніж 500 здобувачів, серед яких народні депутати України, а також державних та приватних підприємств. 

Оновлена освітньо-професійна програма була затверджена у 2025 р. на базі попередньої версії з урахуванням змін в Переліку галузей знань та спеціальностей у вищій освіті та наразі відповідає спеціальності С1 «Економіка та міжнародні економічні відносини (за спеціалізаціями)», спеціалізація С1.02. – Міжнародні економічні відносини.

Підготовка економістів-міжнародників з поглибленими знаннями та розширеними прикладними навичками у сфері міжнародних економічних відносин та з широкими можливостями практичного працевлаштування в Україні та за кордоном.

Сучасні економічні процеси та явища; наукові методи нормативного, кількісного та інституційного аналізу, а також інструментарій формування та реалізації міжнародної, національної, регіональної, секторальної економічної політики та економіки компаній, у тому числі міжнародної бізнесової діяльності.

Програма не передбачає вивчення іноземних мов.

Основний навчальний процес забезпечують дві кафедри - світового господарства і міжнародних економічних відносин і міжнародних фінансів.

  • Магістр з економіки та міжнародних економічних відносин
  • Радник з економічних питань/радниця з економічних питань

Випускники мають можливість продовжувати освіту на третьому освітньо-науковому рівні вищої освіти (доктор філософії) та здобувати додаткові кваліфікації в системі освіти дорослих.

С1.02. – Міжнародні економічні відносини

Вибірковий спеціалізований блок 1 «Міжнародна комерція»:

  • Нетарифне регулювання міжнародної комерції 
  • Конкуренція у міжнародній комерції
  • Міжнародна електронна комерція
  • Офшори у міжнародній комерції
  • Митні процедури у міжнародній торгівлі

Вибірковий спеціалізований блок 2 «Міжнародні фінанси»:

  • Міжнародні платіжні системи
  • Операції на міжнародних фінансових ринках
  • Міжнародна фінансова аналітика
  • Міжнародні стратегії інвестиційних фондів
  • Міжнародний фінансовий та інвестиційний консалтинг

Освітньо-професійна програма «Міжнародна комерція та інвестиції» поєднує теоретичну підготовку з практичною орієнтацією та міжнародним фокусом. Навчання відбувається українською у форматі авторських лекційних курсів викладачів, семінарських і практичних занять із залученням аналізу кейсів, обговоренням актуальних економічних ситуацій, індивідуальних дослідницьких проєктів, майстер-класів і тренінгів, зустрічей з представниками міжнародних компаній, органів державної влади, бізнес-асоціацій.

Виробнича (переддипломна) практика за фахом в міжнародних та/або українських компаніях без відриву від навчання

Випускники освітньо-професійної програми можуть працювати на робочих місцях у сфері управління міжнародними економічними відносинами та світогосподарськими процесами, зокрема:

  • в українських та іноземних компаніях, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, торговельно-інвестиційну співпрацю, операції на світових ринках товарів, послуг і капіталу;

  • у центральних та місцевих органах виконавчої влади, зокрема в структурних підрозділах з питань міжнародного економічного співробітництва, євроінтеграції, торгівлі, фінансів, інвестицій;

  • у торговельно-економічних представництвах, торговельних палатах, представництвах міжнародних організацій;

  • у аналітичних, дослідницьких та консалтингових центрах, які спеціалізуються на міжнародних економічних дослідженнях, оцінці ринків, розробці стратегій виходу на зовнішні ринки;

  • у міжнародних організаціях, програмах технічної допомоги, міжнародних проєктах;

  • у науково-дослідних установах і вищих навчальних закладах, зокрема в межах освітньої та академічної кар’єри.

ОНП "Міжнародні економічні відносини" (Рівень вищої освіти: третій, доктор філософії)

ОСВІТНЬО-НАУКОВА ПРОГРАМА «Міжнародні економічні відносини» 

(Рівень вищої освіти: третій, доктор філософії)

Галузі знань С «Соціальні науки, журналістика, інформація та міжнародні відносини»

спеціальніcть С1 «Економіка та міжнародні економічні відносини»

спеціалізації С1.02. – Міжнародні економічні відносини

У Київському національному університеті імені Тараса Шевченка прийом до аспірантури за  спеціальністю «Міжнародні економічні відносини» було відкрито у 1972 р. Формуванню наукових шкіл сприяє діяльність з 1990 р. Спеціалізованої вченої ради по захисту докторських і кандидатських дисертацій зі спеціальності «Світове господарство і міжнародні економічні відносини», на якій вчений ступінь кандидата і доктора наук отримали не лише представники України, а й громадяни практично з усіх континентів світу. У період 1990-2021 рр. на Раді захищено 37 докторських та більше 230кандидатських дисертацій вітчизняними та іноземними здобувачами з 24 країн світу. Програму підготовки доктора філософії з міжнародних економічних відносин було розпочато у 2016 р. Оновлена освітньо-наукова програма затверджена у 2025 р. на базі попередньої версії 2023 р. з урахуванням змін в Переліку галузей знань та спеціальностей у вищій освіті та наразі відповідає спеціальності С1 «Економіка та міжнародні економічні відносини» із здобуттям наукового ступеня Доктор філософії з Економіки та міжнародних економічних відносин. Програма створена відповідно до європейських освітніх стандартів і враховує особливості економічної інтеграції України у світове господарство. 

Підготовка висококваліфікованого, інтегрованого у європейський та світовий науково-освітній простір фахівця ступеня доктора філософії в галузі міжнародних відносин за спеціальністю  економіка та міжнародні економічні відносини, який здатний до самостійної науково-дослідницької, науково-організаційної та практичної діяльності, а також науково-педагогічної діяльності у закладах вищої освіти

Аналіз та оцінка стану і перспектив розвитку міжнародних економічних відносин на основі цілісного наукового уявлення про економічну єдність світу, ефективне застосовування регуляторних механізмів міжнародних економічних відносин на національному, регіональному та міжнародному рівнях в умовах сучасних процесів конвергенції і дивергенції, торговельних війн і військових агресій.

Мова, що вивчається: Англійська мова

Основний навчальний процес забезпечують  кафедри - світового господарства і міжнародних економічних відносин, міжнародних фінансів, міжнародного бізнесу, філософії, іноземних мов.

Доктор філософії з  економіки та міжнародних економічних відносин.

Працевлаштування в органах державної влади, бізнесових  фірмах, міжнародних організаціях (урядових та неурядових) на посадах, пов’язаних зі збиранням, аналізом та обробкою інформації економічного профілю, прийняттям управлінських рішень у сфері світового господарства і міжнародних економічних відносин.  Працевлаштування у закладах вищої освіти та наукових установах на посадах, пов’язаних з науково-педагогічною/педагогічною чи науковою діяльністю, організацією та провадженням навчального процесу.

Обов’язкові компоненти ОНП  

  • Сучасні тенденції розвитку світових  економічних  теорій (англійською мовою) Contemporary tendenciesof the development of the world economic theories.

  • Теоретичні та методологічні проблеми дослідження  міжнародних економічних відносин Філософія науки та інновацій.  

  • Академічне письмо англійською мовою /EnglishAcademic Writing/.

  • Асистентська педагогічна практика.