Наукова робота
Кафедра є одним з визнаних наукових центрів дослідження світової економіки та міжнародних економічних відносин в Україні та Європі.
За десятиліття плідної роботи кафедри на її базі сформувалася
Університетська наукова школа «Методологія досліджень світового господарства і міжнародних економічних відносин» (науковий керівник школи: професор О.І. Шнирков).
Дві кафедральні наукові школи:
«Європейський Союз у глобальному економічному середовищі» (керівник проф. Шнирков О.І.) «Розвиток глобальних економічних проблем сучасності» (керівник проф. Філіпенко А.С.).
З 1977р. на кафедрі підготовлено та успішно захищено 130 кандидатських та 33 докторських дисертацій, з 2000р. підготовлено 44 монографії, 64 підручники та навчальні посібники, більше 700 наукових статей, у тому числі більше 44 у журналах Scopus та WoS.
Повний перелік наукових робіт викладачів кафедри
Лише у 2020-2024 рр. викладачами кафедри виконувалося три наукові теми:
- 2016-2025рр. кафедра досліджує бюджетну наукову тему «Теорія та механізми розвитку міжнародних інтеграційних процесів на початку ХХІ століття», науковий керівник – д.е.н., професор Шнирков О.І.
- «Міжнародно-правові та соціальні механізми протидії сепаратизму в Україні» - керівник д.е.н., професор Резнікова Н.В. (2020-2023 рр.)
- Міждисціплінарні наукові дослідження у межах Центру досконалості Жана Моне (Еразмус+) - керівник д.е.н., проф. Шнирков О.І. (2019-2022рр.)
У 2024 р. студенти кафедри були залучені в загальноуніверситетський проєкт «KNU’s Pilot Project COUL «United Expertise: Tackling Ukraine’s Wartime Challenges Through Interdisciplinary Solutions» (співорганізатор проєкту к.е.н., доцент Шворак Л.О.)
У 2024 р. студентка 3 курсу МЕВ Дарина Вареник отримала 3 місце у загальному рейтингу конкурсу Завтра.UA, організованому Фондом Віктора Пінчука. Тема роботи: «Analysis of digital transformation processes as the substantion of the "Fast State" strategy for Ukraine's recovery and reconstruction». Науковий керівник: к.е.н., доцент Шворак Л.О.
Основними завданнями кафедри у забезпеченні високої якості наукової роботи на 2021-25рр. є:
- забезпечення активної участі студентів, аспірантів та викладачів кафедри у проведені наукових досліджень проблем розвитку світового господарства і міжнародних економічних відносин,
- участь у конкурсах МОНУ на фінансування проектів фундаментальних та прикладних досліджень (у 2021р. подання 2 заявок),
- продовження практики щорічного видання колективної кафедральної монографії,
- активізація публікацій наукових статей кожним викладачем (щорічно мін.2) у фахових національних та зарубіжних виданнях , у тому числі Scopus та WoS,
- проведення на базі кафедри щорічно Всеукраїнської наукової конференції з актуальних проблем міжнародних економічних відносин, участь викладачів, студентів, аспірантів в інших національних та зарубіжних наукових конференціях,
- продовження наукових розробок з проблем економічного розвитку ЄС у рамках Центру досконалості Жана Моне,
- залучення викладачів для експертної роботи у державних та приватних структурах України, міжнародних організаціях, у тому числі із використанням можливостей сучасних інформаційних технологій, онлайн сервісів та соціальних мереж,
- підтримка високого показника ефективності підготовки докторів філософії та докторів наук по кафедрі,
- забезпечення формування та сприяння у діяльності нової спеціалізованої докторської ради зі спеціальності шляхом участі у раді 8 докторів наук-викладачів кафедри.
Конференції кафедри світового господарства і міжнародних економічних відносин
Матеріали конференцій:
- Процеси економічної дезінтеграції в сучасному світовому господарстві (2017)
- Економічні санкції в світовому господарстві: теорія і практика застосування (2018)
- Діджиталізація сучасної системи міжнародних економічних відносин, Ч.1 та Ч.2 (2019)
- Ризики в системі сучасних міжнародних економічних відносин: виклики та можливості (2020)
- Угода про асоціацію з ЄС як інструмент забезпечення стійкості економіки України : матеріали міжнародної науково-практичної конференції (25-26 листопада 2021 року, м. Київ) у 2 частинах. К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Навчально-науковий інститут міжнародних відносин, Центр досконалості Жана Моне, 2022. Ч.1. 201 с.
- Угода про асоціацію з ЄС як інструмент забезпечення стійкості економіки України : матеріали міжнародної науково-практичної конференції (25-26 листопада 2021 року, м. Київ) у 2 частинах. К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Навчально-науковий інститут міжнародних відносин, Центр досконалості Жана Моне, 2022. Ч.2. 128 с.
- Матеріали наукового симпозіуму "Творчий внесок професора Антона Філіпенка у навчально-науковий процес економічних спеціальностей вищих навчальних закладів України" (21 грудня 2023 року)
- Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції «ЕКОНОМІЧНА СТІЙКІСТЬ КРАЇН У СВІТОВОМУ ГОСПОДАРСТВІ» (25 квітня 2024 року)